Geografski objekt – Prirodni ili umjetni (društveni) objekt na površini Zemlje koji ima prepoznatljiv identitet.
Geografsko ime – Vlastito ime pojave i geografskoga objekata na planeti Zemlji.
Imenovano mjesto – Redukcija geografskog objekta na vizualiziranu točku, jedini je prostorni element Registra te može nositi jedno ili više pridruženih geografskih imena.
Registar geografskih imena – Popis geografskih imena uređen po alfabetskom ili drugom redu s podacima o njihovom položaju, objektu i po mogućnosti varijacijama (UNGEGN).
Katalog objektnih klasa – Katalog koji sadrži definicije i opise prostornih objektnih klasa, njihovi atributi i povezane komponente koje se pojavljuje u jednoj ili više skupova podataka, zajedno s operacijama koje se mogu primijeniti (ISO 19110).
Katalog geografskih objekata – Evidencija geografskih objekata i pojava razvrstanih u geografske objektne vrste.
Objektna klasa – Objektna klasa je osnovna jedinica modeliranja podataka koja opisuje svojstva određenog tipa objekata.
Toponim – Riječi kojima imenujemo različite geografske objekte.
DGU – Državna geodetska uprava
HOK – Hrvatska osnovna karta
HTRS96/TM – Hrvatski terestrički referentni sustav 1996 poprečne Mercatorove projekcije
INSPIRE – INfrastructure for SPatial Information in Europe
IPA – Međunarodna fonetska abeceda
NIPP – Nacionalna infrastruktura prostornih podataka
RGI – Registar geografskih imena
RPJ – Registar prostornih jedinica
TK – Topografska karta
UML – Unified Modeling Language
UNGEGN – United Nations Group of Experts on Geographical Names
WMS – Web Map Service
WFS – Web Feature Service
Državna geodetska uprava – Hrvatska državna institucija odgovorna za geodetske, kartografske i katastarske poslove. Bavi se vođenjem registra geografskih imena u Hrvatskoj.
UNGEGN – Radna grupa Ujedinjenih naroda koja se bavi standardizacijom geografskih imena na globalnom nivou. Njihova baza podataka o geografskim imenima služi kao referenca za međunarodnu upotrebu.
UNGEGN Geographical Names DB – Baza podataka geografskih imena pod okriljem UNGEGN-a, koja omogućava pretraživanje i standardizaciju geografskih imena iz različitih zemalja.
ECSEED – Regionalna divizija UNGEGN-a koja pokriva zemlje istočne, centralne i jugoistočne Evrope, uključujući standardizaciju i koordinaciju geografskih imena.
Estonian Place Names Register – Nacionalni registar geografskih imena u Estoniji, koji dokumentira službena i tradicionalna imena naselja, prirodnih obilježja i drugih geografskih lokacija.
EuroGeographics – Organizacija koja okuplja europske kartografske, katastarske i geodetske agencije s ciljem razmjene geografskih podataka i standardizacije kartografskih informacija u Europi.
Gazetteer of Australia – Službeni registar geografskih imena u Australiji koji sadrži informacije o svim imenovanim mjestima, rijekama, planinama i drugim geografskim obilježjima.
Geographical Names of Canada – Nacionalna baza podataka geografskih imena Kanade, koju vodi kanadska vlada u cilju standardizacije i očuvanja toponima.
INSPIRE (Infrastructure for Spatial Information in Europe) – Inicijativa Europske unije za uspostavljanje zajedničkog geoportala i infrastrukture prostornih podataka kako bi se omogućila interoperabilnost i dijeljenje geografskih informacija.
Norwegian Farm Names – Baza podataka imena farmi u Norveškoj, koja se koristi za kulturno-historijske studije i administrativne svrhe.
Office of Geodesy, Cartography and Cadastre of the Slovak Republic – Državna institucija Slovačke koja se bavi geodezijom, kartografijom i katastrom, uključujući vođenje nacionalnog registra geografskih imena.
Placenames Database of Ireland – Službena baza podataka geografskih imena Irske, koja uključuje irske i engleske nazive, etimologiju i povijesne izvore.
The Permanent Committee on Geographical Names for British Official Use – Tijelo Ujedinjenog Kraljevstva koje se bavi standardizacijom geografskih imena za službenu upotrebu.
US Board on Geographic Names – Američka vladina agencija odgovorna za standardizaciju geografskih imena u Sjedinjenim Američkim Državama, kao i za koordinaciju međunarodnih toponima.
Prva obavijest za konferenciju Dani geografskih imena 2023.– Ovaj dokument sadrži informacije o konferenciji Dani geografskih imena 2023. – njezin cilj, datum, lokaciju, program i način sudjelovanja.
Zakon o državnoj izmjeri i katastru nekretnina (NN 112/18, 39/22) – Pravni okvir za državnu izmjeru, katastar nekretnina i registar geografskih imena u Hrvatskoj, uključujući obveze i postupke vezane uz upravljanje podacima o zemljištu.
Zakon o naseljima (NN 39/22) – Definira pravila za osnivanje, imenovanje, spajanje i ukidanje naselja u Hrvatskoj, kao i administrativne procedure povezane s geografskim imenima naselja.
Pravilnik o Registru Geografskih Imena – Tehnički i proceduralni propisi o upravljanju Registrom geografskih imena – način unosa, ažuriranja i uporabe podataka o službenim geografskim imenima.
Specifikacija Registra Geografskih Imena (v1) – Nacionalni registar geografskih imena u Estoniji, koji dokumentira službena i tradicionalna imena naselja, prirodnih obilježja i drugih geografskih lokacija.
Specifikacija Registra Geografskih Imena (v2) – Ažurirana verzija tehničke specifikacije Registra geografskih imena s novim pravilima, poboljšanjima i prilagodbama.
Preporuke za standardizaciju geografskih imena u Republici Hrvatskoj – imenovanje naselja, ulica i trgova – Smjernice za pravilno i dosljedno imenovanje naselja, ulica i trgova u skladu s jezičnim, administrativnim i kulturnim standardima.
Preporuke za standardizaciju geografskih imena u Republici Hrvatskoj – pisanje i uporaba geografskih imena iz stranih jezika – Pravila za prilagodbu i transliteraciju stranih geografskih imena u hrvatski jezik, kako bi se osigurala konzistentnost u službenim dokumentima i kartografiji.
Preporuke za standardizaciju geografskih imena u Republici Hrvatskoj – imenovanje prometne infrastrukture – Smjernice za davanje imena cestama, autocestama, mostovima, tunelima i ostalim infrastrukturnim objektima.
Preporuke za standardizaciju geografskih imena u Republici Hrvatskoj – pisanje geografskih imena na kartama i u ostalim publikacijama – Pravila o tome kako se geografska imena trebaju prikazivati na kartama, službenim dokumentima i publikacijama kako bi se osigurala točnost i jednoznačnost.
Preporuke za standardizaciju geografskih imena u Republici Hrvatskoj – imenovanje otoka i poluotoka – Upute za sustavno i pravilno imenovanje otoka i poluotoka, uzimajući u obzir povijesne, geografske i lingvističke faktore.
Zaključak Koordinacije za gospodarstvo Vlade Republike Hrvatske – Službeni zaključak vladine koordinacije koji može uključivati odluke i smjernice vezane uz upravljanje i standardizaciju geografskih imena u kontekstu gospodarskog razvoja.
Sažetak Nacionalnog izvješća o aktivnostima na standardizaciji geografskih imena u Republici Hrvatskoj (2019. g. – 2020. g.) – Kratak pregled aktivnosti poduzetih u razdoblju 2019.-2020. godine u vezi s unifikacijom i standardizacijom geografskih imena u Hrvatskoj.
Nacionalno izvješće o aktivnostima na standardizaciji geografskih imena u Republici Hrvatskoj (2019. g. – 2020. g.) – Detaljno izvješće o projektima, politikama i promjenama provedenima u razdoblju 2019.-2020. za standardizaciju geografskih imena.
Metodologija postupanja u standardizaciji geografskih imena u bazi Registra geografskih imena – Dokument koji definira metodološki pristup unosu, ažuriranju i provjeri podataka u Registru geografskih imena.
Nacionalno izvješće o aktivnostima na standardizaciji geografskih imena u Republici Hrvatskoj (2021. g.) – Pregled svih aktivnosti i projekata vezanih uz standardizaciju geografskih imena provedenih tijekom 2021. godine.
Nacionalno izvješće o aktivnostima na standardizaciji geografskih imena u Republici Hrvatskoj (2022. g.) – Izvješće o radu na standardizaciji geografskih imena u 2022. godini, uključujući zakonske izmjene, nove projekte i međunarodne suradnje.
Nacionalno izvješće o aktivnostima na standardizaciji geografskih imena u Republici Hrvatskoj (2023. g.) – Najnovije izvješće koje dokumentira napredak i promjene u standardizaciji geografskih imena u 2023. godini.
GEOGRAFSKA IMENA – skriveni dio naše svakodnevice – Popularno-znanstveni dokument ili članak koji objašnjava važnost geografskih imena u društvenom, kulturnom i administrativnom kontekstu.